fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Ekilen Saçlar Ne zaman Çıkar?

Saç ekimi gerçekleştiren hastalar her zaman en kısa sürede gür saçlarına kavuşmak için sabırsızlanırlar.  Ancak saç ekimi operasyonu uzun soluklu ve belli bir sürenin tamamlanması ile istenilen sonuç elde edilir. Başlangıçta ekilen saçlar iki üç ay gibi bir sürede şok dökülme denilen bir süreç yaşar.  Bu sürecin ardından saçlar yavaş yavaş uzamaya başlar.   4-5 ayda saçlar 2 santimetre gibi bir uzunluğa ulaşır.  Ancak hastanın ve hekimin beklediği başarılı sonucun tam olarak alınabilmesi için bu süre maksimum 1 yılı bulmaktadır.  Bu süre hastadan hastaya değişiklik gösterse de yaklaşık olarak birbirine yakındır.  

Saç Ekimi Sonrasındaki Uzama Evreleri

Saç ekimi operasyondan sonraki ilk 2 haftalık süre ekim yapılan bölgedeki yaraların kabuk bağlaması sürecidir.  Donör bölgeden alınan greftler seyrek olan bölgeye yerleştirildikten sonra o bölgede tutunma ve doku ile uyum sağlama süreci yaşanır.  Ardından şok dökülme denilen normal bir dökülme süreci yaşanır.  Daha sonraki dönemde ise ancak saçlar yavaş yavaş uzamaya başlar.  5 ve 6.  aylarda saç uzunluğu 1-2 santimetreye kadar ulaşır.  Ancak saç ekimi sürecinde hastanın ve hekimin istediği saçın tam olarak formuna ulaştığı bir süreç değildir.  Çünkü ilk çıkan saç kılları normal saç gibi değil daha çok yumuşak tüyler biçimindedir.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Ki Geçici Dökülme

Saç ekimi gerçekleştirildikten sonra geçici dökülme ilk iyileşme sürecinin ardından yaşanır.  Daha sonra ise saç tellerinin normal büyüme ve formuna kavuşabilmesi sürecidir. Ancak bu süre 4 ve 5 aydan sonra yavaş yavaş oluşur.  Şok dökülme denilen geçici dökülme hastadan hastaya farklılık gösterir. 2.  aydan sonra ise bu süreç biter. Saç ekimi sonrası 4.  ayda saç telleri uzamaya ve artık saç belli bir şekil almaya başlar.  6. ve 7.  aylardan itibaren ise ekilen saçların %45 ile % 80 arasında çıkması beklenir ve çıkar.  Artık daha sonraki dönemde kişinin saçları gözle görülür durumda fark edilir.  1 yıl tamamlandığında ise saç kökleri gürleşir daha fazla kalınlaşır ve beklenen doğal formunu yakalar.  Hastalarda saçlar kıvırcık çıkabilir ancak bu panik yapacak bir durum değildir.  Bir yılın sonunda da bu kıvırcık görüntü doğal haline dönüşür.