fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Saç Ekimi Sonrası Dökülme Olursa Ne Yapmalıyım?

Saç ekimi sonrası dökülme yaşar mıyım sorusu merkezime gelen hastalarımızın bizlere en çok yönelttiği sorulardan bir tanesidir.Saç ektiren kişilerin en çok tedirgin olduğu bu süreçte saçların tekrardan çıkıp çıkmayacağı kaygısı ağır basmaktadır. Saç ekimi sonrası dökülme yaşanması gayet normal bir süreçtir ve saç ektiren kişilerin genellikle %99’unun yaşadığı  bir süreçtir. Nadir de olsa ekilen saçların dökülmediği hastalarımızda görülmektedir fakat bu yok denecek kadar azdır.

Saç ekildikten 15 gün sonra şok dökülme olarak da adlandırılan ekilen saçların  %80’e yakınının dökülmesi gerçekleşmektedir. Bu bir anda olmayıp bir aylık bir süreçte gerçekleşmektedir. Saç kökleri bu süreçte kendilerini tekrardan yenileyip daha kaliteli ve canlı  bir şekilde çıkmak için hazırlamaktadır.

Saç ekiminden sonra dökülen saçların tekrardan çıkması 75 günden sonra gerçekleşmektedir. İnce ve seyrek halde çıkmaya başlayan saçlar 4. ayın sonunda gözle görülür bir şekilde kendini belli etmekte ve 6. ayın sonunda da ekilen saçların % 80’i bir yılın sonunda da tamamına yakını çıkmaktadır. Bir yıl sonunda saçlar hacim kazanmış ve gözle görülür bir şekilde dolgunluğa ulaşmış olacaktır.

Saç ekiminden sonra çıkan saçların tekrardan dökülme riski yok denecek kadar azdır. Bilimsel olarak açıklaması saçları çok yüksek oranda dökülmüş kişilere baktığımız zaman her iki kulağın ense bölgesinde kalan saçların dökülmediğini gözlemleriz, bu şu şekilde açıklanmaktadır; ense bölgemizdeki saç köklerimiz erkeklik hormonundan etkilenmeyen saç kökleridir ve bu hormon tarafından dökülemeyen saç kökleridir, saç ekiminde bu saç kökleri kullanıldığından ötürü taşındıkları bölgede aynı şekilde dökülmeye karşı dirençlidirler. Burada önemli olan saç ekimini yapan doktorların donör alan dediğimiz alım bölgesini iyi tespit edip  dökülme riski taşıyan saç köklerini elemesidir.