Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Ekimi Sonrası İlk Traş Ne Zaman Yapılmalı?

Saç Ekimi Sonrası Traş

Saç Ekimi Sonrası Traş

Ekimden sonra ilk saç kesimi için, ekilen saçların tutmasını, saç derisine adapte olmasını beklemek gerekir. Zamanından önce yapılan yanlış bir saç tıraşı, ekilen saçların yerinden çıkmasına neden olabilir; zira özellikle ilk 2 haftalık zaman diliminde, saç kökleri ekim bölgesinde, deyim yerindeyse emanet, gibi durmaktadır. Küçük bir zorlama ile bile bu saç köklerinin yerinden çıkması an meselesidir.

Saç ekim uzmanlarının ilk saç kesimi için önerdiği süre, ekimden 1-1,5 ay sonradır. Makasla bile olsa 1 aylık süre dolmadan yapılan saç tıraşı, bazı saç köklerinizi kaybetmenize sebep olabilir. Ancak saç ekiminden sonra 1 ay geçtikten sonra, ekilen saçlar tutunmuş olacaktır. Bu nedenle saç kaybı riski olmayacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölge Traşı

Saç ekimi sonrası ilk traş için 1 veya 1,5 ay beklemeniz gerektiğini önceki başlıkta ifade ettik. Ancak bu durum, donör bölge için geçerli değildir. Saç ekimi sonrası donör bölge traşı, istenen herhangi bir zamanda yapılabilir. Donör bölgede yapılan bir saç kesimi, ekim bölgesini etkilemeyeceği için zamanı da önemli değildir.

Ancak her şeye rağmen, donör bölge için de bir süre beklemeniz yararınıza olacaktır; zira ekim sırasında yaralanan donör bölge, uzayan saçların kamufle etmesi ile güneş ışınlarından korunur. Donör bölgeyi çok erken tıraş ederseniz, bu bölgedeki yaralar güneş ışınlarına açık hale gelecek ve şayet güneşe maruz kalırsa da kızarıklık oluşacaktır.

Donör bölgeyi traş ederken, saçları çok kısaltmamanız, kızarıklığın oluşmasını önleyeceği gibi, seyrelmiş olan bölgenin kötü bir görüntüye sebep olmamasını da sağlayacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Traş Makinesi

Yukarıda da belirttiğimiz bir veya bir buçuk aylık bir süre geçtikten sonra saçlarınızı makineyle veya makasla traş edebilirsiniz. Ancak saç ekimi sonrası makineyle traş ufak da olsa bir risk oluşturacağı için ilk etapta önerilmez.

Saç ekimi sonrası ilk traşın bir makas vasıtası ile uçlardan alım şeklinde olması çok daha sağlıklı olacaktır. Ekimden 2-3 ay sonra ise istediğiniz zaman ve istediğiniz kısalıkta makine ile traş gerçekleştirebilirsiniz.

Saç Ekiminden Sonra Ustura ile Saçları Kazıtmak

Doğrusu, ustura ile yapılan bir saç tıraşı ile traş makinesiyle yapılan bir saç tıraşı arasında, elde edilmek istenen kısalık konusunda pek fark olmayacaktır. Traş makinesi ile saçları 0 numaraya traş ettiğinizde zaten saçları bir anlamda kazıtmış olacaksınız.

Saç ekimi sonrası ustura ile saçları kazıtmak için beklemeniz gereken süre daha uzundur; zira ustura saçlı deri ile direkt temas etmektedir. Şayet ekilmiş saç traş edilirken ustura tarafından zorlanırsa ve henüz tutunmamışsa yerinden çıkacaktır.

Bu riski göz önünde bulundurup ekim sonrası ustura tıraşını en erken 3-4 ay sonra yapmak çok daha yerinde bir davranış olacaktır.