Saç ekimi uygulaması sonrası kesin sonuç ne zaman belli olur?

Saç ekimi uygulaması sonrası kesin sonuç ne zaman belli olur?

Saç ekiminden sonra saçların çıkış süresi, operasyonu geçiren kişiye ve cinsiyete bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Saç ekimi sonrası iyileşme süreci yaklaşık olarak 12 ay gibi geniş bir süreyi kapsar. Bu süreci yaraların iyileşmesi, köklerin beslenmeye başlaması ve dökülme süreci olarak açıklayabiliriz. Daha sonra süreç saçların yeniden çıkmasıyla devam eder ve saç kökleri kendi doğal büyüme döngülerine alışmaya başlar. Son olarak da saç kılları kalınlaşır ve güçlenir.

Saç kıllarının döküldükten sonra yeniden uzamaya başlaması 2 ay içerisinde başlar. İlk başlarda zayıf ve ince olan saç kökleri zamanla güçlenir ve kalınlaşır. Bu noktada saçlar artık büyüme evresine girer ve saçlar her ay yaklaşık 1 cm uzamaya başlar.

1. ve 6. ayda saç kökleri hala güçsüzdür ve doğal bir görünümüne kavuşmamıştır. Çünkü saç ekimi yapılan bölgede iyileşme süreci devam etmektedir. Çıkan saç kılları uzamaya ve yapısını değiştirmeye devam eder. Saç ekiminde 10. aydan itibaren saç kökleri uzar, kalınlaşır ve ekilmiş saç görüntüsünden kurtularak doğal saç formuna ulaşır. Saçlar artık kendi formunu kazanmaya başlamıştır.

Operasyon sonucunda geçen bir yıl sonucunda artık saçlar normal doğal görüntüsüne kavuşur. Saçın rengi ve dokusu doğal halini alır. Uzama süreci de eski saçların uzama süresiyle aynı olarak devam eder.