Günümüzde saç dökülmesi problemi oldukça sık karşılaşılan problemler arasındadır. Kullanılan çeşitli ilaçlar, genetik yapı, yetersiz ve yanlış beslenme gibi birçok nedenden kaynaklanan saç dökülmesi sorunu  saç köklerinin güçsüzleşip kopması ve belli bir zaman sonra da tamamen dökülmesiyle sonuçlanmaktadır. Saç nakil işlemi, kişinin dökülmüş olan bölgelerine her iki kulağının arasında bulunan ense bölgesinden ömür boyu dökülmeyecek saç köklerinin alınarak dökülme yaşamış bölgesinde açılan kanallara yerleştirilmesi işlemidir. Yani kişinin ense kısmından kendi saçlarının bir kısmı alınarak ekimi planlanan bölüme nakledilmesi işlemidir. Saç ekim işlemi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Dökülen bölgesinin genişliği, alımın yapılacağı ense bölgesinin uygunluğu, saç köklerinin kuvvetliliği, sıklığı ve yoğunluğu ise ekim planlamasında önemli bir yol haritasıdır.

Saç Ekimi Aşamaları

Saç ekimi temelde üç aşamadan oluşmaktadır.

  1. Donör bölge olarak belirlenen İki kulak arasından alınan saç köklerinin toplanması
  2. Ekimin planlandığı bölgeye mikro kanalların açılması (DHI kalem tekniği yönteminde bu aşama toplanan saç köklerinin, ekimi planlanan bölgeye ekilmesi aşaması ile birleşik olarak yapılır)
  3. Toplanan saç köklerinin ekimi planlanan bölgeye greftlerin yerleştirilmesi

1. Saç Köklerinin Toplanması;

Kişinin saç köklerinin kalınlığına, köklerin tekli veya çoklu greftler olmasına bağlı olarak 0,7 mm ile 1.00 mm arasına kadar punç uçları seçilerek kökler deriden ayrıştırılır. Ve böylece saç derisinden ayrıştırılan greftler toplanır.

2. Ekim Planlanan Bölgeye Mikro Kanalların Açılması

Ekimin planlandığı bölge için yeterli sayıda toplanan greftler özel bir solüsyonda bekletilmesinin ardından ilgili bölgeye mikro kanalların açılma işlemine geçilir. Bu işlem saç ekimi operasyonunun başarısını belirleyen en önemli aşamasıdır. Doğal bir görünümü belirleyen kanalların açısı ve yönüdür.

DHI yönteminde kullanılan implanter ile kanallar açılmadan toplanan greftleri ekme görevini de içinde barındıran iğnelerle yerleştirilerek direk ekim aşamasına geçilir.

3. Mikro Kanallara Saçların Ekilmesi

Mikro kanallara saçların ekilmesi işlemi, saç ekimi operasyonunun ilk aşamasında toplanan greftlerin ekim planlanan bölgeye açılan mikro kanallara yerleştirilmesi işlemidir. Doğal bir görünüm için belirli bir açı ve eğimle açılan kanalların içine bırakılan greftler oluşturulmak istenen açıya uygun bir şekilde bırakılması gerekmektedir. Bu aşamada bir diğer kritik nokta ise açılan kanalların hangilerine tekli greftler hangilerine çoklu greftlerin ekileceğidir. Burada dikkat edilecek önemli nokta;  ön sıralara tekli greftlerin ekilmesidir. Bu hassasiyet ile doğal görünüm yine daha kolay sağlanabilir.

Genel olarak saçların ekilmesi bu üç temel aşamada gerçekleştirilir.

BİZE ULAŞIN