Sıkça Sorulan Sorular

Kimlere saç ekimi yapılabilir?

Saç ekimi; saç kaybının bir çok nedenleri vardır. Androjenik adı verilen dökülme tipi yaşa, genetik yapıya veya hormonlara bağlı olarak dökülme tipidir. Bu tip dökülme nedenlerine sahip kişilere önerilebilecek en etkin yöntem saç nakli operasyonudur. Geçirilen bir kaza, geçirilmiş bir hastalık sonucu veya yanık sonrasında saçlarını kaybeden kişiler veya daha önceden saç ekimi gerçekleştirmiş fakat bundan memnun kalmayan hastalara yeniden saç ekimi yaptırabilirler. Kadın tipi saç dökülmesi yaşayan veya erkek tipi saç dökülme problemi yaşayan hastalar ekim için başvuru yapabilirler.

 

Saç Ekimi yapılabilmek için yaş sınırı var mıdır?

Saç ekimi operasyonu için yaşın hiçbir önemi yoktur. Erkek tipi saç dökülme problemi 35 yaşına kadar devam etmektedir. 35 yaş üstü hastalar için ekim yapılabilmesi için hiçbir engel yoktur. fakat 35 yaş altı hastalar için bilgilendirme yapılmakta ve gerektiği taktirde ikinci veya üçüncü seansa ihtiyaç olabileceği belirtilmektedir.

 

Kadınlar saç ekimi yaptırabilir mi?

Saç ekim işlemi yalnızca erkeklere uygulanan bir işlem değildir. Saç kaybı sorunu yaşayan kadınlar belirli testleri yaptırdıktan sonra saç ekimi yaptırabilmektedir.

 

Ön saç çizgisi nasıl belirlenmelidir?

Saç ekim operasyonun en önemli noktasından bir tanesi ön saç çizgisidir. Kişinin doğal görünüme sahip olabilmesi için kişiye özel çizimin yapılması gerekmektedir. Kişinin kafa yapısı ve yüz hatlarına uygun olması gerekmektedir.

 

Saç ekim operasyonu ne kadar sürer?

Saç ekim operasyonunun süresini hastaya ekilecek olan greft sayısına göre değişiklik göstermektedir. Fakat ortalama bir saç ekim operasyonu yaklaşık 4 ile 8 saat arasında sürmektedir. Operasyon sırasında hastanın isteğine bağlı olarak ara verilmektedir.

 

Beklentiyi karşılaması için kaç seans saç ekim yapılmalıdır?

Genellikle saç ekim işlemi tek seansta yeterli olmaktadır. Fakat saç ekimi yapılacak kişinin saç kökünün alındığı bölge ve ekilecek alanın genişliğine göre seans sayısı belirlenmektedir. Eğer tek seans yeterli gelmezse 6 ay sonra bir kez daha saç ekimi yapılmaktadır.

 

Saç ekim operasyonu sırasında anestezi uygulanıyor mu?

İlk olarak saç köklerinin toplandığı başın arka kısmı yani donör kısmı daha sonra saç nakli gerçekleştirecek bölgeye lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi operasyon sırasında enjeksiyon yardımıyla 30 ile 60 saniye arasında deriye uygulanır. İğnenin deriye uygulandığı sırada sinek ısırığına benzer bir acı hissedilir. Bunun dışında hiçbir acı hissedilmez.

 

Saç ekimi sonrası başarı oranı nedir?

Doğru bir yerde uzman bir ekip ve alanında uzman bir doktorla yapıldığı taktirde ve operasyon sonrası doktorun tavsiyelerine ve söylediklerine birebir uyulduğu sürece operasyon sonrası başarı oranı oldukça yüksektir.

 

Saç ekim operasyon sonrası doğal görünüme kavuşabilir miyim?

Saç ekimi operasyonu sırasında doğru uygulama yapılırsa, kişinin kendi doğal saç şekline uygun büyüklükte ve kılın doğru çıkış yönünde yerleştirilirse, operasyon sonrası tamamen doğal bir görünüme sahip olacaksınız.

 

Saç ekiminde kullanılan yöntemler nelerdir?

Saç ekiminde kullanılan iki çeşit yöntem vardır. Birincisi, FUT (Foliküler Ünite Transpantasyonu) yöntemi ikicisi ise FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) yöntemidir.

 

Saç ekiminde en çok tercih edilen teknik hangisidir?

Saç ekimi operasyonlarında uygulanan ve en çok tercih edilen teknik FUE yöntemidir. Günümüz koşulları göze alındığında en geliştirilmiş tekniktir. FUE tekniği iyileştirmek amacıyla yan uygulamalara yer verilmektedir.

 

Saç ekim operasyonlarında FUE tekniği nasıl uygulanır?

FUE tekniği saç köklerinin teker teker toplanması işlemidir. FUE tekniğinde ilk olarak saç köklerinin bulunduğu donör bölgeden saç kökleri teker teker toplanılır, ayıklanır ve ekime hazır hale getirilir. Sonrasında ekim yapılacak saçsız alana kanallar açılır ve toplanıp hazır hale getirilen saç kökleri açılan kanallara tek tek yerleştirilir.

 

Saç operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Saç operasyonu sonrası son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Ağır ve kişinin kendini zorlayacağı işlerden kaçınması gerekmektedir. İlk hafta antibiyotik kullanılması gerektiği için alkol kullanılmaması gerekmektedir. İlk üç gün yatış pozisyonuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Daima sırt üstü yatılması gerekmektedir. Operasyondan 3. Gün saç yıkanmaya başlanmalıdır. 15 gün yağmur veya güneş ışınlarından uzak durulması gerekmektedir. Ekim yapılan bölgenin darbelere karşı özenli bir şekilde korunması gerekmektedir. Havuz, sauna ve hamam gibi ısı derecesi yüksek yerlerden bulunmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Operasyon sonrası hekim tarafından verilen şampuan ve losyonları düzenli kullanılması gerekmektedir. Verilen ürünler iyileşme süreçleri için oldukça önemlidir.

 

Operasyon sonrası saçlar ne zaman çıkmaya başlar?

Saç ekimi operasyonu sonrasında yeni saçların çıkma süreci kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak operasyon sonrası iyileşme sürecinin tamamlanmasıyla ekilen saçlar uzamaya başlar. Doğal görünüme kazanması yaklaşık 1 yılı bulmaktadır. İlk 3 ayda çıkan saçlar yeniden dökülür. Bu durum normal karşılanmaktadır. 3. Aydan sonra dökülen saçların yerlerine gelen saçlar kalıcı saçlar olurlar. 6 aya kadar %75 oranında saçlar çıkacaktır. 1 yıl sonrası ise istenilen görüntüye kavuşulmuş olunacaktır.