fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Sakal Ekimi

sakal ekimi
Bize Ulaşın
Bizi Takip Edin!
https://instagram.com/medhairclinic

Sakal ekimi son yıllarda daha fazla talep görmeye başlayan bir uygulamadır. Bu işlem erkeklerin sakal ve bıyık bölgesini kapsayan alandaki seyrek kılların olduğu ya da hiç kılın olmadığı yerlere saçlı bölgeden alınan kıl köklerinin nakli ile gerçekleştirilir.

Sakal Ekimi Genetik olarak doğuştan ya da travma, yanık, enfeksiyon gibi durumlardan sonra gelişen saçsız alanlara sakal ekimi yapılabilir. Sakal saçlara benzemez. Herkeste farklı yoğunlukta olur. Bu nedenle herkes için farklı bir planlama ile sakal ekimi yapılır. Bu işlem lokal anestezi altında birkaç saat içinde tamamlanır. Hastalar acı hissetmeden doğal görünümlü sakallara kavuşabilir. Sakal ekimi için yapılan planlamada çizimlerle hastanın durumu değerlendirmeye alınarak, ense bölgesinden toplanan kıl kökleri tekli olarak ayrılarak sakal bölgesine nakledilir.

Sakal ekimi için başvuran hastaların pek çoğu köselik sorunundan ya da sakalların seyrekliği ile dağınık görünümden yakınır. Ekim işlemini yapmak için hastaların hormonlarının belli bir düzeye erişmiş olmasına dikkat edilir. Bu yüzden 20-22 yaşlarından itibaren sakal ekiminin yapılabileceğini söyleyebiliriz. Bunun dışında 1-2 günlük kirli sakal denilen görünümü seven kişiler, favorilerini uzatmak isteyen kişilerde eksik ve düzensiz sakallarını tamamlamak için sakal ekimi yaptırmak isteyebilir. Yani sakal ekimi sakalı hiç olmayanlar içinde, sakalı seyrek olanlar içinde uygulanabilir bir işlemdir.

Erkekler için sakal yüzdeki bir aksesuar gibidir

Erkekler için sakalın önemi yüzdeki aksesuar ve estetik görünümün ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir. Sakalları istediği çıkan bir erkek yaşamından da memnundur. Ancak her zaman bu memnuniyet oluşmaz. Sakallar istenen yoğunlukta olmadığı zaman ya da hiç çıkmadığı zaman erkekler için büyük bir sorun kaynağı haline gelebilir. Toplumda sakalsız erkek olmaz, erkek adamın sakalı olur gibi tabular, erkeklerin sakala olan yaklaşımına büyük bir etki yapar. Bu yüzden dolayı erkekler sakal ekimi yöntemine başvururlar.

Sakal ekimi konusunda yaşanan bu sorunun altında yatan çok çeşitli sebepler olabilir. Sakalların çıkması erkek hormonları ile alakalı bir durumdur. Bazen genetik etkenlerin rolüyle, bazen yaşanan hastalıklar, bazen de kaza gibi sebepler nedeniyle sakallarda seyreklik, açık alanlar, yara izi gibi görünümler oluşabilir. Ergenlik sivilceleri bile bunda etkili olabilir. Bu durum sakala önem veren erkekler için hatırı sayılır bir sorun haline gelebilir. Çünkü toplumumuzda sakal erkeği simgeleyen bir imge olarak kabul edilir.

Son yıllarda gençler arasında yaygınlaşan kirli sakal modası da, sakallarında seyreklik ve açıklık bulunanlar için uygulanamaz hale gelebilir. Bu da erkeklerde ciddi ruhsal sorunlara yol açabilir. Normal olarak sakalın seyrek olması, açık bölgelerin olması bir sağlık sorununa yol açmaz. Aslında bu bir estetik kaygının yaşanmasına yol açabilir. Ancak bunu sorun haline getirenler için ruhsal problemlerin yaşanması da mümkün olabilir. İşte estetik uygulamaların sunduğu sakal ekimi erkeklerin bu sorununa çare olarak görülebilir. Bu uygulama sakal sorunu olan erkeklere kalıcı çözümler sunmaktadır.

Sakal ekimi nasıl uygulanır?

Saç ekiminde olduğu gibi sakal ekimi sırasında da vücuttan başka bir alandan alınan kıl kökleri sakal bölgesindeki sorunlu alana nakledilerek kişinin sakalları oluşturulur. Köse denilen yani sakalı hiç çıkmayan kişilerde de, sakalı seyrek olan kişilerde de bu estetik uygulama sayesinde sakal ekimi yapılabilir. Seyrek sakallar için erkekler genelde sakal ekimi yaptırmak istemektedir. 

Sakal ekimi yapılırken uygulanan lokal anestezinin etkisiyle herhangi bir acı hissi olmadan işlem yapılır. Burada saç ekiminde de olduğu gibi FUE tekniği kullanıldığı için son derece konforlu bir şekilde sakal ekimi yapılır. Bu teknikle dökülme özelliği olmayan bölgelerden alınan kıl köklere sakal bölgesine ekilir.

Sakal ekimi yapılacak kişide bölgesel kayıplar söz konusu ise, etraftaki sakal sıklığı değerlendirilerek buna uyum sağlayacak bir ekim planlaması yapılır. Sakalın tamamen olmaması halinde ise, kişinin isteğine göre sınırı ve sıklığı ayarlanarak 1000-3000 arasında kıl kökü ekilebilir. Tam köse olan birine favori bölgesinde 100 er kök, çene ve bıyık bölgesine 400 er kök yani toplam 1000 kıl kökü ekilerek, seyrek te olsa kişinin yüzünde anlamlı ifade oluşturulabilir.

Sakal ekimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Sakal ekimi yapılırken buraya ekilecek kıl köklerinin sakal için uygun olması gerekir. Çünkü sakal bölgesindeki kıl kökleri saçlardaki gibi değildir. Daha ince oldukları için ekilecek köklerde buna uygun olmalıdır. Bu yüzden sakal bölgesinde boyundan alınacak kıl kökleri daha fazla tercih edilir. Sakal ekimi Bu bölgedeki kıl kökleriyle sakal için uygun yapıda, doğal görünecek bir ekim yapılabilir. Ayrıca ense bölgesi de sakal ekimi için gereken kıl köklerinin alınması için uygundur. Fakat öncelik her zaman boyun bölgesindedir.

Sakal ekimi sırasında dikkat edilecek bir konu da kişinin sakalına uygun açıda kıl köklerinin ekilmesidir. Kıl köklerinin ekim açısı doğal bir görünüm elde etmek için önemlidir. Ekim sırasında Fue tekniğinde kesici alet kullanılmadığı içinde, diplerde çukurluk meydana gelmez. Bu da ekimden sonra doğal bir görünüm elde etmeye yardımcı olur.

Sakal ekiminde kullanılacak kıl kökleri tekli olmalıdır. Yani boyundan ya da enseden alınacak kıl kökleri tekli olarak ayrıştırılarak ekimde kullanılmalıdır. Bunun nedeni sakal bölgesindeki doğal kıl köklerinin her zaman tekli olmasındandır. İkili, üçlü kıl kökleri sakalda çok kaba ve sakil durur.

Sakal ekiminde alınan kıl köklerinin ekilecek bölgedeki renk dağılımı aynı açı ve yön gibi önemli bir konudur. Beyaz sakalları olan bir kişiye siyan kıl köklerini nakletmek ya da siyah beyaz kıl kökü dağılımını düzgün yapmamak istenmeyen bir görünüme yol açabilir. Bu yüzden ekimi yapacak doktorun bu alanda uzmanlaşması ve tecrübelerini yansıtması çok önemlidir.

Kıl kökleri boyun ya da enseden alındığında hiç bekletilmeden ekim yerine nakledilmelidir. Çünkü alınan kıl kökleri canlıdır. Bunlar bekletilirse oksijensiz kalacakları için işlevlerini kaybederler yani ölürler. Özellikle donör sahadaki kıl kökleri sınırlı olan kişiler için bu çok önemlidir. Kıl köklerinin kayıpsız bir şekilde nakli gerekir. Sakal ekimi bilgi ve özel deneyim gerektiren bir uygulamadır. Bunu dikkate alarak sakal ekimi yaptırmak isteyenler mutlaka bir uzmandan destek almalıdır.

Sakal ekiminde kanallar nasıl açılmalı?

Sakal ekiminde kıl köklerinin ekimi için bir alan oluşturulmalı. Bunun saç ekimindeki gibi kanallar açarak değil, iğne ile delerek açılması doğru açının verilmesi için daha kolay olur. Bu yüzden kalınlığı 0,6-0,7 mm olan ince uçlu iğnelerle delerek kanal açılması daha uygundur. Bu şekilde sakal ekimi için gerekli olan 35-40 derecelik açılarla kıl kökleri ekilebilir.

Sakal ekimi yanık izi gibi durumlarda yapılabilir mi?

Sakal ekimi sadece seyrek sakalı olanlara ya da hiç sakalı olmayan köse kişilere yapılmaz. Bunun yanı sıra sakal kıran, yanık izi, yara izi gibi sorunlardan kaynaklı bölgesel kayıpları olan kişiler içinde uygun bir işlemdir. Sakal bölgesindeki böyle bir iz kişide estetik sorunlara yol açabilir. Bu sorunları olan kişilerin alanında uzman bir doktora giderek gereken muayeneyi yaptırarak, sakal ekimi için karar vermesi daha doğrudur.

Sakal ekimi yapılan kişilerde rahatsız edici derecede belirgin izler kalmaz. Bu işlem sırasında kullanılan teknik ve cihazlar yara oluşmasına engel olur. Sadece sakal ekiminden hemen sonra ciltte kızarıklık ve kan izleri gibi bazı durumlar yaşanabilir. Bunların geçici olduğunu da belirtelim. Bu etkiler bir süre ciltte küçük kabuklanmalara sebep olur. Ancak çok kısa sürede kendiliğinden ortadan kaybolur. Bu süreçte hastanın hijyen kurallarına dikkat etmesi, yüzünü yıkama ve tıraş gibi konular için doktoruna danışması önerilir.

Sakal ekimi yapıldıktan sonra saç ekiminde olduğu gibi yaklaşık 2 hafta süresince sakal kıllarında dökülmeler olur. Bu aşamada bir tereddütünüz olmasın. Çünkü bundan kıl kökleri zarar görmez. Sadece sakal bölgesinde ekilen kıllar kırılarak dökülür. Sakalların yeniden uzama sürecine girmesi 4-8 ay içinde gerçekleşir. Bu sürede sakal ekiminin etkisi de gözle görülür bir şekilde ortaya çıkar. Kişinin yüzünde doğal görünümde sakal oluşur.

Sakal ekiminin hemen arkasından kişinin sakal bölgesine su değdirmemesi, yıkamaması uzmanlar tarafından kendisine bildirilir. Ayrıca suyun dışında parfüm, kolonya gibi kozmetik ürünlerde bu süreçte kullanılmamalı. Bu bölge 10 gün kadar kuru ve temiz tutulmalıdır. Ciltte oluşan minik kabuklanmalarda iyileşme sürecinde kendiliğinde dökülecektir. Hastaların 1-2 gün süreyle uyku pozisyonuna da dikkat etmesi gerekir. Sakal bölgesine ağırlık verilmeden yatacak şekilde bir pozisyon ayarlanmalıdır.

Sakal ekimi İyileşme döneminde kişilerin sakalını kesmemesi de gerekir. Bu dönemde tıraş olmak için sakal ekimini yapan doktorun görüşleri alınmalıdır. Sakal bölgesine ekim yapılan kıl köklerinin aktif olması nedeniyle uzamaya başladığı iyileşme sürecinde dikkatli olunmalıdır. Doktorun önerilerine uyulduğu takdirde sorunsuz bir iyileşme sağlanabilir. Devamında kişi istediği gibi bir sakala kavuşabilir.

Sakal ekimi fiyatları nedir?

Sakal ekiminde fiyatları belirleyen unsurların başında bölgeye ekilecek olan kıl köklerinin sayısı gelir. Kıl kökü sayısı ile fiyatlar arasında doğru orantı vardır. Sakal Ekimi Eğer ekim için kullanılacak kıl kökü az olursa, sakal ekim fiyatları da azalır. Ekilecek kıl kökü sayısınca fiyatlandırma oluşur. Bunun dışında sakal ekimini yapacak merkezin, uzmanın ve ekibin deneyimi, donanımı da fiyatlandırmada etkili olur. Ancak hastalar için sakal ekimi fiyatlarından çok bunun sonuçları daha önemlidir. Ekimden sonra sakalın doğal görünmesi hastalar için mutluluk vericidir.

Sakal ekimi yaptırmak isteyenlerin yakınmaları arasında sakalın hiç çıkmaması ya da istendiği gibi sık olmaması gelir. Bu durumlarda sakal ekimi yaptırmak en iyi çözüm olacağı için kaçınılmaz olur. Sakal ekimi yanaklara, çeneye, favorilere ve bıyık bölgesine yapılabilen bir uygulamadır. Uygulama bu alanlardaki sivilce ve yara izlerinin kapatılması amacıyla da yapılabilir. Bu alanlardaki kıl kökü kayıplarında donör sahadan alınan kıl köklerinin ekimi kalıcı çözüm sunar. Özellikle kalıtsal etkilerle, iğneli epilasyon, lazer epilasyon, yanık, cerrahi gibi etkilerle kıl kökü kayıplarının yaşanması mümkündür. Sakal ekimi hem bölgedeki kıl köklerinin sıkılaştırılması için, hem de tamamen kılsız kalan bu alanların kıllanması için yapılabilir. Hedef kişinin istediği sıklıkta doğal bir sakal oluşturmaktır. Sakal ekimi fiyatları değişkenlik gösterdiğinden dolayı mutlaka bizimle iletişime geçin.

Sakal ekimi saç ekimi ile birlikte yapılır mı?

Sakal ekimi yaptıracak kişi aynı zamanda saç ekimi de yaptıracak ise, hastanın titizlikte değerlendirilmesi gerekir. Donör sahada bulunan saç kökleri detaylıca incelenmelidir. Bu bölgeden alınan kıl köklerinin hem saç için, hem de sakal için kullanılacağı hesaplanarak, buna uygun bir planlama yapılmalıdır. Kıl köklerine zarar verilmeden, heba edilmeden ekim gerçekleştirilmelidir. Ayrıca kıl köklerinin sakala uygun olanı sakal ekimine, saç için olanları da saç ekiminde kullanılmalıdır. Kıl köklerinin renk ayrımı da doğru yapılarak, saç ve sakal ekimi aynı anda yapılabilir.

Sakal Ekimi Fiyatları Ne Kadar?

Sakal ekimi fiyatları transfer edilen greft miktarına, ekimin gerçekleştirildiği merkeze ve işlemi gerçekleştiren doktorun beceri ve tecrübesine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca hastanın fiyat konusunu ikinci planda tutarak kendi sağlığına ve istediği sonuca odaklanması, araştırmalarını bu çerçevede yapması kişi açısından da faydalı olacaktır.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Sonuçlar
Saç Ekim Yorum Videoları
Diğer Tedaviler