Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi

KELLİKTE YENİ UMUT; KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Saç dökülmesi tüm dünyada en sık görülen dermatolojik problemler arasında yer alıyor. Saç, insanın sosyal iletişiminde önemli bir rol oynar ve her iki cinsiyette de ortaya çıkan fiziksel görünümdeki bozulma benlik saygısını ve öz güveni azaltır, yaşlanma hissi doğurur ve yaşam kalitesini bozabilir.
Klinik olarak saç dökülme tipleri arasında en sık görüleni ise androgenetik alopesi (AGA) yani erkek tipi kellik. Adının erkek tipi kellik olması sizi yanıltmasın bu tip kellik kadınlarda da en sık görülen saç dökülmesi formu. Ortalama bir insan ömrü boyunca erkeklerin %80’i ve kadınların %40’ında AGA görülür. Ergenlik döneminde başlayan bu saç dökülmesi formu sinsi bir şekilde yavaş yavaş saç köklerini küçültüyor. Kadınlarda ileri yaş ve menapoz ile birlikte saç kaybında artış belirginleşir.

Erken tanı koymak mümkün mü?

Tipik olarak erkeklerde alın saç çizgisi geriye doğru boşalıyor, saçlar zayıflayıp seyrekleşiyor, özellikle kafanın tepe noktasında saç kaybı meydana geliyor. Kadın hastalarda ise genel bir dökülme şeklinde ortaya çıktığı için sıklıkla mevsimsel saç dökülmeleriyle karıştırılıp kellik belirginleşene kadar tanı konamayabiliyor. Aslında bu dökülmelerin erken tanısı oldukça basit bir muayene ile kolaylıkla konabilir. “Trikoskopi” adı verilen mikroskobik saç analizi yöntemi ile %100 kesinlikte tanı koymak mümkün.

Kaybedilen saç mı? Saçı üreten kök hücreler mi?

Aslında saç dökülmelerinin çoğunda saç kaybı olsa da zamanla saçı üreten saç follikülünde de küçülme ve kök hücrelerinde kayıp meydana gelmektedir. Saçsız deride saç folikülü kök hücresi eksikliği veya saç follikül büyümesinin baskılanması nedeniyle saç büyümesi sekteye uğrar. İşte bu durumlarda kök hücre tedavileri hem eksileni yerine koyma hem de ne yapması gerektiğini unutmuş mevcut saç folliküllerini canlandırma amacıyla kullanılmaktadır.

Saçlar sadece kozmetik açıdan mı önemlidir?

Saçlar, saçlı deriyi ultraviyole ışıktan, soğuktan ve fiziksel travmadan korur ancak saç kaybı olan hastalarda bu koruma yeterli olmadığı için saçlı deride deri kanserleri gelişme riski de daha yüksektir. Kelliği olan hastalarda yaşla birlikte cilt kanseri riski de artar. Sırf bu yüzden bile saçların korunması çok önemlidir!!

Kök hücreler nerde bulunur?

Saç dökülmesi tedavisinde etkili olan kök hücreler; yağ dokuda, kemik iliğinde, saçlarda dökülmeden etkilenmemiş alanlarda ve kordon kanında bulunur. Saç dökülmelerinde çeşitli şekillerde elde edilen kök hücreler kullanılabilir.

Hangileri gerçek kök hücre tedavileri değildir?

Kök hücre tedavisi ile en sık karıştırılan uygulama olup aslında içeriğinde hiç kök hücre bulundurmamaktadır. Diğer bir uygulama ise saç köklerinden doku örneği alınıp, alınan bu dokunun mikro parçacıklara ayrıldıktan sonra enjeksiyonu şeklindedir. Burada aslında deri hücrelerinin tamamından oluşan bir hücre çorbası mevcut olup tam bir kök hücre uygulaması değildir. Bu karışım çok az sayıda kök hücresi içermektedir.

Gerçek kök hücre uygulaması nasıl olmalı?

Saç tedavilerinde kullanılan kök hücreler ya hastanın kendi dokusundan ya da kordon kanından elde edilir. Ancak bunlarda yöntemsel olarak dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.
Saç follikül kök hücresi uygulaması: hastanın genellikle ense bölgesinden saç follikülü biyopsi şeklinde alınır. Bu saçlı doku parçası özel sıvı içinde laboratuvara ulaştırılır. Burada saç folikül kök hücreleri ayrıştırılıp kök hücreler çoğaltılır. Yaklaşık 3-4 hafta süren büyütme periyodu sonrası uygulayıcı hekime kök hücreler teslim edilir. Problemli alana kök hücreler mezoterapi şeklinde uygulanır.
Yağ dokusundan kök hücre uygulaması: Küçük bir alana lokal anestezi uygulanarak mini lipsuction işlemi ile hastadan yağ dokusu alınıp yine laboratuvara transfer edilir. Burada kök hücreler ayrıştırılıp 3-4 hafta laboratuvarda çoğaltıldıktan sonra uygulama için hazır hale gelir. Yine mezoterapi şeklinde kellik olan alana uygulanır.
Kök hücre tedavisinden maksimum yararlanılabilmesi için kök hücre örneklerinin alımından çoğaltılmasına ve uygun şekilde hedef alana transferine kadar her adımın özenle profesyonel olarak gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Hangi hastalara kendi kök hücresi uygulanamaz?

Eğer kronik hastalık, çoklu ilaç kullanımı gibi kök hücre yaşlanmasına neden olan bir durum varsa bu hastalarda kök hücreler de sağlıklı olmayabiliyor. Bu durumda kordon kanı kaynaklı kök hücrelerin kullanımı tercih edilmeli.

Hangi hastalara kök hücre tedavisi uygulanabilir?

Kök hücre tedavileri pek çok tedaviye dirençli saç dökülmesi formunda umut ışığı olmaktadır. kadın tipi kellik başta olmak üzere, alopesi areata transplantasyonun işe yaramayacağı uygun olmayan, saç transplantasyon için yeterli rezervi olmayan, transplantasyonu isteyemeyen, hastalarda kolay ulaşılabilir, uygulanabilir ve yan etkisi olmayan güvenilir bir tedavi yöntemidir. Başlangıç tedavisi 2-3 hafta arayla 2 seans olarak planlanır. Daha sonra ihtiyaca göre ek seanslar uygulanabilir.

Diğer Yazılar
Kök Hücre Tedavisi Kök Hücre Tedavisi

KELLİKTE YENİ UMUT; KÖK HÜCRE TEDAVİSİ Saç dökülmesi tüm dünyada en sık görülen dermatolojik problemler arasında yer alıyor. Saç, insanın sosyal iletişiminde önemli bir rol oynar ve her iki cinsiyett..

Devamı >
Saç Mezoterapisi Saç Mezoterapisi

Saç Dökülmesine Genel Bakış Her erkekler hem de kadınlar saç bakımlarına önem gösterir. Saç kalitesinin artması, canlı görünmesi, parlaklık kazanması ve en önemli unsur olan dökülmesinin ön..

Devamı >
Ağrısız Saç Ekimi Ağrısız Saç Ekimi

Ağrısız Saç ekimine karar veren herkesin en merak ettiği en önemli konu işlemin ağrılı olup olmadığıdır. Ağrısız Saç ekimi işlemi süreçlerinde kişinin ağrı ve acı hissetmemesi için ilgili bölgeye loka..

Devamı >
Saç Ekimi Analizi
3 Adım da Saç Ekimi Sürecinizi Planlayalım
Çevrimiçi sihirbazımızı kullanarak oranınızı 2 dakikadan daha kısa sürede hesaplayın.
Ücretsiz Saç Analizi Yaptırın!
Online Saç Ekim Analizi Talep Edin