fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Ense Bölgesinden Alınan Köklerin Yerine Yeniden Saç Çıkar Mı?

Saç ekimi operasyonu en sık yapılan tedavilerden biridir.  Saç ekimi ciddi anlamda saç kaybı yaşayan hastalara farklı teknikler kullanılarak yapılır.  Saç dökülmesi genellikle  erkekler de genetik yatkınlığa bağlı olarak gelişir.  Bazı hastalarda tamamen saç kayıpları oluşur.  Bunun en önemli sebeplerinden biri stres ve hormonal değişikliklerdir.   Saç ekimi konusunda Türkiye oldukça başarılı ülkelerden biridir.  Tedavi kadın veya erkek hastalarda değişiklik göstermez.  Ancak genellikle erkeklerde görülen saç dökülme oranı kadınlara göre çok daha yüksek durumdadır.  Saç ekimi operasyonu sağlıklı bölge olarak kabul edilen ense bölgesinden alınan saç köklerinin seyrelmiş veya tamamen dökülmüş olan bölgeye ekilmesi ile gerçekleştirilir. Saç ekimi operasyonu 2 veya 3 seans arasında değişmektedir.  Sağlıklı bölgeden alınan saç greftlerinin yerine tekrar saç çıkmaz.  Ancak donör olarak kullanılan ensenin üst kısmındaki bölge genellikle sağlıklı ve sık saçların bulunduğu bölgedir.  Oradan alınan saç köklerinin izi kısa sürede kapanır ve belli olmaz.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi günümüzde en fazla uygulanan estetik tedavilerden biridir.  Özellikle son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile yeni cihaz ve tekniklerin bu alana katılması günümüzde yeni nesil birçok saç ekim tedavi alternatifleri geliştirmiştir.  Özellikle bu konuda Türkiye Avrupa ülkeleri ile mukayese edildiğinde başarı oranı en yüksek ülkelerden biridir.  Bunun en önemli nedeni ise Türkiye’de bu konuda tecrübeli ve deneyimli hekimlerin olması ve fiyatların çok daha düşük maliyetli olmasıdır.  Saç ekimi tedavisi genellikle FUE ve FUT teknikleri kullanılarak yapılır.  Ancak fut tekniği ilk saç ekim tekniklerinden biridir.  Günümüzde daha gelişmiş yöntemler örneğin robotik saç ekimi denilen çok daha kısa sürede ve daha fazla saç kökü toplanarak ekilme işlemini gerçekleştiren yöntemdir. Saç ekimi tedavisi farklı tekniklerle yapılıyor olmasına rağmen mantık aynı ve ortak mantıktır.  Kullanılan donör bölgeden alınan köklerin seyrek olan bölgeye ekilmesidir.  Ancak bunların alınma ve ekilme biçimi farklılık gösterir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi uygulaması günümüzde gelişmiş teknolojik cihazlar kullanılarak gerçekleşmektedir. Saç ekimi operasyonu sağlıklı bölge olarak bilinen iki kulak arasındaki ensenin üst kısmıdır.  Bu bölgeden greftler toplanarak saç ekim tekniği ile seyrelmiş olan bölgeye transfer edilir.  greftler FUE tekniği kullanılarak toplanır.  Ancak robotik saç ekimi kullanıldığında greftler safir uçlu medikal bir kalem ile toplanarak ekim işlemi gerçekleştirilir.  Saç ekim tedavisinden sonra iyileşme süreci ve tekniklerden dolayı farklılık gösterse de birbirine yakındır.  Saç ekimi uygulamasından sonra hasta yaklaşık olarak 8 ay veya 1 yıl sonra tam olarak doğal ve sağlıklı saçlarına kavuşur.