fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Saç Ekimi Ağrılı bir işlem midir?

Saç ekimi uygulaması özellikle son yıllarda estetik alanında en fazla tercih edilen tedavilerden biridir.  Kadınlar ve erkekler arasında tercih olarak bir fark bulunmaz ancak saç dökülmesi sorununu erkekler kadınlardan daha fazla yaşadıkları için genellikle saç ekimi erkeklerde daha fazla yapılmaktadır.  Saç gerek kadın gerekse erkeğin dış görünüşünden önemli ayrıntılardan biridir. Her ne kadar saç ekimi işlemi tam bir cerrahi operasyon değilse de anestezi altında yapılır ancak ağrı ve acı hissetmek bu durumda mümkün değildir.

Saç Ekiminde Hangi Anestezi Yapılır?

Saç ekimi uygulamasında cinsiyet ayrımı yoktur.  Gerek kadınlar gerekse erkeklerde aynı işlem ve yöntemler uygulanır.  Uygulama sırasında genellikle lokal anestezi yapılır ancak hastanın tercihine bağlı olarak Sedasyon verilerek de saç ekimi tedavisi yapıldığı olur.  Her iki durumda da saç ekimi işleminde kesinlikle ağrı ve acı hissedilmez.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Ağrı Olur Mu?

Saç ekimi operasyonu yaklaşık olarak 5-6 saat gibi bir sürede gerçekleştirilir. Uygulama ensenin üst tarafındaki sağlıklı saçların bulunduğu bölgeden alınan saç köklerinin dökülen bölgeye transfer edilmesi işlemidir.  Uygulama sırasında anestezi yapılır.  Bu nedenle kesinlikle ağrı ve acı hissedilmez.  Ancak işlemden sonra sık olmasa da nadiren baş ağrısı görülür.  Ancak bu beklenen normal bir durumdur.  Operasyondan sonra hekimin reçete ettiği ağrı kesicilerle kısa sürede ağrı giderilir.

Saç Ekimi Operasyonunda En Fazla Hangi Yöntemler Kullanılır?

Son yıllarda yapılan saç ekimi operasyonlarında yeni nesil saç ekim tekniği olan FUE tekniği kullanılır.  Güvenli ve ilk uygulamalardan biri olan fut yönteminden çok daha geliştirilmiş bir işlemdir. FUE yönteminin en büyük avantajlarından biri ise donör bölge ve kesi yapılmadan saç ekme işleminin gerçekleştirilmesidir.

Lokal Anestezi Yapılırken Ağrı Hissedilir Mi?

Saç ekimi operasyonu genellikle özel kliniklerde yapılan ve hasta açısından son derece konforlu operasyonlardır.  Konforlu koşullarda yapıldığı için ağrı ve acı hissedilmesi söz konusu değildir.  Lokal anestezi yapılırken kullanılan iğne oldukça ince uçlu bir iğnedir.  Deri altına yapılır.  Yapılırken çok küçük bir acı hissedilebilir.  Ancak bu tam olarak ağrı ve acı değildir.  Dayanılmayacak ağrı hiç değildir. Ardından zaten uyuşma işlemi çok kısa bir süre sonra başladığı için daha sonraki iğnelerde hasta acı hissetmez.

Saç Ekimi İşleminde Lokal Anestezi Dışında Hangi Anesteziler Kullanılır?

Saç ekimi operasyonu günümüzde en sık yapılan estetik tedavilerden biridir.  Ancak genellikle insanları tedirgin eden yanı işlem sırasında ağrı hissedip hissetmeyeceğidir.  Saç ekimi işlemi genel olarak lokal anestezi altında gerçekleştirilir.  Ancak lokal anestezi dışında sedasyon verilerek de saç ekim uygulaması yapılır.    Genel anestezi yapılmasını tercih eden hastalar bulunur. Ancak saç işlemi genel anesteziye gerek olacak bir işlem değildir.  Sedasyonla rahatlıkla işlem yapılmaktadır.