fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Türkiye saç ekimi konusunda dünyadaki ülkelerden en başarılıları arasındadır.  Türkiye’nin bu konudaki başarısı sağlık turizmi kapsamında da açıkça ortadadır.  Saç ekimi konusundaki başarı hem bu konuda tecrübeli ve deneyimli hekimlerin olması hem de bu operasyonu yapan merkezlerin işini tam anlamıyla sağlık koşullarında ve hijyenik koşullarda yapmalarıdır.  Saç ekimi operasyonu estetik kaygılarla yapılan tedavilerdir.  Dolayısıyla hem çok sağlıklı koşullarda yapılmalı hem de estetik kaygıları gidermelidir.

Saç Ekimi Operasyonu Nedir?

Saç ekimi tamamen kellik durumuna gelmiş veya saçın büyük bir kısmı dökülmüş olan hastalara kendi donör bölgelerinden alınan greftlerin seyrek olan bölgeye transfer edilerek gerçekleştirilir.  Saç ekimi operasyonunun başarısı hastanın kendi saç köklerinin kullanılmasından geçer.  Bu nedenle herhangi bir reaksiyon olma riski oluşmaz.  Böylelikle saç ekim işlemi çok başarılıdır.  Donör bölgeden çıkartılan saç kökleri açılan saç kanalına tutunarak saç ekim operasyonunda beklenen başarılı sonuç gelişir.  Bu bölge insanlarda sağlıklı saçların çıktığı ve saç dökülmesinin sıfır olduğu bölgedir.  Dolayısıyla hem alınan saç kökleri çok sağlıklıdır hem de hastanın kendi hücresini içerdiği için transfer işlemi son derece başarılıdır.

Saç Ekimi İşlemi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işleminde mantık aynı olsa da farklı teknikler kullanılmaktadır.  Günümüzde yeni nesil saç ekme tekniği teknolojik olarak oldukça gelişme göstermiştir.  Saç ekimi operasyonunda hangi teknik kullanılırsa kullanılsın hastanın kendi donör bölgesinden sağlıklı greftler alınarak transfer edilir.  donör bölge ensenin üst kısmında iki kulak arasında bulunan bölgedir.  Oradan alınan sağlıklı saç greftleri o bölgede herhangi bir seyreklik ve eksiklik oluşturmaz.  Saçın dökülme oranı ve saç ekme operasyonunun kaç seansta tamamlanacağını belirler.  Tek seansta yapılan saç ekimi operasyonu olabildiği gibi iki veya daha fazla seanslarda yapılan saç ekimi operasyonu vardır.  Hastada kellik noktasında bir dökülme olması durumunda saç ekimi operasyonu seansları daha fazla olur.  Saç ekim uygulamasında hastanın tercihine bağlı olarak ve hekimle birlikte kararlaştırılan anestezi uygulanır.  Genellikle lokal anestezi altında yapılır.  Fakat hastalar bazı durumlarda kendilerine sedasyon verilmesini tercih edebilir.  Saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonra hasta bir kaç gün evde dinlenmelidir.  Bu dinlenme süresi maksimum 4 veya 5 günü geçmez.  Bu süre içinde de hekime kontrol için gelerek daha sonraki sürecin nasıl olacağına yönelik hekimden öneriler alır.