fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Saç Ekiminde Kabuklar Nasıl Dökülür?

Saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonra saçta yaralar kabuk bağlama ile başlar. İşlemden 9 ya da 10 gün sonra kabuklarda dökülme başlar.  Kabukların dökülmesinden sonra artık kişi günlük yaşamına işine dönebilir.  Ayrıca saç diplerinde oluşan kızarıklık ve pembe görüntüler bir hafta gibi bir süre sonra biter.  Operasyon yapıldıktan sonra süreç operasyondan çok daha önemli bir süreçtir.  Çünkü operasyonu yapan hekimin hatası olmaz ya da çok düşüktür.  Ancak yapılan işlemin başarılı olabilmesi hastanın operasyondan sonraki süreçte oldukça önemlidir. Saç ekimi yapıldığı bölgede kesinlikle hastanın saç spreyi ve jöle kullanması yasaktır.  Bu süre içinde kabuk ve kızarıklıklara el ile temas etmek kabukları koparmak enfeksiyon riskini oldukça artıran durumlardır.

Sağlıklı İyileşme Süreci Nasıl Oluşur?

Saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonra ilk 10 gün hastanın alkol ve sigara alışkanlığı varsa bunları kullanmaması ve tüketmemesi gerekir.  Yaklaşık olarak 2 ay ağır spor ve egzersizler ve vücut hareketlerinden kaçınmalıdır.  Deniz,  sauna,  hamam gibi sıcak yerlerden uzak durmalıdır.  Saç ekimi işleminden sonraki ilk günlerde özellikle stres,  cinsel ilişki,  spor aktiviteleri yapmamalıdır.  Kafa bölgesinin temas edebileceği yerlerin mutlaka hijyenik olması, yastık kılıfının ve bandajın değişikliğine çok dikkat edilmesi gerekir.  Özellikle kabuklanmalar oluşup dökülene kadar bunlara titizlikle uyulması şarttır.

Saç Ekimi İşleminden Sonraki Doğal Görüntü

Saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonra saçlardaki şok dökülme ve uzama süreci yaklaşık olarak 6 ve 8 ay gibi bir sürede tamamlanır.  Artık 8 aydan itibaren saç model tasarımı yavaş yavaş oluşturulmalıdır.  Bu süreçte hastanın yüzüne saçın çıkış yönü dikkate alınarak uygun bir saç tasarımı gerçekleştirilir.  Operasyonda oluşturulan ön saç çizgisinden tepe noktasına kadar saçlar yavaşça çoğalmaya başlar.  Ön saç çizgisinin doğru tasarlanmış olması ekilen saçın bu saç çizgisi tasarımına uygun olarak çıkması gerekir. Bunun için de kafada uygun yoğunlukta saçın bulunması gerekir.  Bu daha sonradan düzeltilebilir bir işlem değildir.  Saç ekim operasyonunun en önemli kısmı saç köklerinin belli bölgelerde ekim açısına dikkat edilmesidir.  Bu da tecrübeli ve deneyimli hekimlerin başarısıdır.