fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süresi Nasıldır?

Saç ekimi operasyonu diğer operasyonlarla mukayese edildiğinde daha kolay ve daha az risk içeren operasyonlardan biridir.  Ancak saç ekimi önemi kadar saç ekiminden sonra ki iyileşme süreci ve hastanın hekimin önerilerine uyuması yapılan işlemin başarılı olması açısından çok önemlidir.  Saç ekimi operasyonundan sonra doktorun bir takım önerileri olur.  Bunların büyük bir titizlikle uygulanması çok önemlidir.  Saç ekiminin başarılı olabilmesi ve beklenen sonucun alınması açısından bu kesinlikle çok önemlidir.  Saç ekimi sonrası mutlaka birkaç gün uyulması gereken kurallar vardır.  Bunlardan bir tanesi doktorun operasyondan sonra kullanmasını istediği ilaç ve solüsyonların düzenli olarak kullanılmasıdır.

Saç ekimi operasyonundan sonra neler yapılmalıdır?

Saç ekimi operasyonundan sonra hastanın kesinlikle başını terletmemesi gerekir.  Başın terlemesine sebep olacak herhangi bir ağır performans gerektiren hareketlerden uzak durulmalıdır.  Yani saçın terlemesine, hastanın kesinlikle izin vermemesi gerekir.  Operasyondan sonra dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğer önemli olanı ise stresten uzak durmaktır.  Stres saçların dökülmesine sebep olan önemli etkenlerden biridir.  Operasyondan sonra saç kıllarının deriye tutunma aşamasında stres önemli rol oynamaktadır.  Dolayısıyla bu süreçte stresten uzak kalmak tedavinin başarısı açısından önemlidir.  Tedaviden sonra hekim önermiş ise antibiyotik kullanılmalıdır.  Antibiyotik son derece düzenli alınmalıdır.  Saç ekimi operasyonundan sonra hasta da ağrı olması durumunda hekimin reçete edeceği ağrı kesicilerle bu süreç atlatılır. Ayrıca her geçen gün iyileşme hızla gerçekleşeceğinden hastanın fiziksel şikâyetleri gittikçe azalır.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Ki Önemli Üç Gün

Saç ekimi operasyonu gerçekleştikten sonraki 3 gün saçların suya değdirilmemesi gerekir.  İkinci gün ise hasta muhtemelen pansuman için kliniğe gider.  Doktorun o aşamadan sonraki önerileri de önemlidir.  Saçın yıkanması konusunda hasta bilgilendirilir.  3 gün sonra yine uyulması gereken kurallar önemlidir.  Bu süreçte güneşten kaçınmak,  güneşe çıkmak zorunda kalındığında iste mutlaka terletmeyen pamuklu kumaştan bir şapka giyilerek çıkılması gerekir.  Saç ekiminin yapıldığı bölge kesinlikle el temasından uzak durmalıdır.  Henüz yaraların açık olması sebebiyle enfeksiyon riski bu dönemde oldukça yüksektir.