fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Hangi Hastalıklarda Saç Ekimi Yapılabilir?

Bilindiği üzere, saç ekimini etkileyen bazı faktörler vardır. Saç ekimi yaptıracak kişinin yaş aralığı, donör alanının uygunluğu ve kişinin saç dökülme seviyesi bu faktörlerden birkaçıdır. Bunların dışında önemli bir faktör daha vardır, ki o da hastanın sağlık durumudur. Şeker, tansiyon ve kalp gibi hastalıklar ise ülkemizde ve dünyada en sık karşılaşılan hastalıklar arasındadır. Peki, hastalıklarda saç ekimi mümkün müdür?

Hastalıklarda Saç Ekimi

Şeker Hastaları Saç Ekimi Yaptırabilir mi?

Hastalıklarda saç ekimi mümkün müdür? Şeker hastaları saç ekimi yaptırabilir mi?Bu sorunun cevabı hem “evet”, hem de “hayır”dır.

Saç ekimi belirli yaş ve dökülme seviyelerinde, herkese rahatlıkla yapılabilen bir operasyondur. Yalnız, saç ekimi yaptırmak isteyen kişi, saç ekimi yaptırmak istediğini kendi doktoruna mutlaka söylemelidir. Buradan doktordan kast edilen, kişinin hastalığıyla ilgilenen doktordur. Saç ekimi operasyonu esnasında bir risk oluşmaması için öncelikle onun görüşü alınmalı, sonrasında saç ekimi doktoruyla görüşülmelidir. Takdir edersiniz ki, her kişinin şekeri aynı seviyede değildir. Bununla birlikte hastaların kullandığı ilaçlar da farklılık gösterebilmektedir. Şeker hastalığı olan kişinin, saç ekimi operasyonu öncesinde, şekeri mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

Sa ekimi yaptıracak kişi kullandığı ilaçları ve vitaminleri saç ekim doktoruyla paylaşmalıdır. Çünkü her şeker hastasının kullandığı ilaç ve dozaj farklıdır. Kimi şeker hastalarının zorunlu olarak kullandığı ilaçlar kanı sulandırdığı için saç ekimi operasyonunda bir risk oluşturabilir. Bu kişilere saç ekimi önerilmez.

Tansiyon Hastaları Saç Ekimi Yaptırabilir mi?

Tansiyon hastalarında saç ekimi operasyonu öncesinde, hasta mutlaka kendi doktorundan onay almalıdır. Operasyon öncesinde hastaya gerekli ilaçlar verilerek, operasyon boyunca tansiyonu kontrol altında tutulur. Bu sayede, gerek hasta gerek doktor açısından operasyon konforlu geçer.

Kalp Hastaları Saç Ekimi Yaptırabilir mi?

Bu sorunun da cevabı hem “evet” hem de “hayır”dır. Şöyle ki, kalple ilgili bir operasyon geçirmemiş kalp hastalığı olan kişi, saç ekimi yaptırmaya karar verdiğinde öncelikle kendi doktoruyla (kardiyolog) görüşmeli, onun onayını almalı, gerekirse yeni tetkikler yaptırmalıdır. Kalple ilgili operasyon geçiren kalp hastalarına ise saç ekimi operasyonu önerilmez. Bununla birlikte, kalp hastalıkları doktorunun görüşü önemlidir. Kardiyolog, hastaya saç ekimi operasyonu için onay verirse operasyon yapılabilir.

Hepatit B, Hepatit C ve HIV Hastaları Saç Ekimi Yaptırabilir mi?

Hepatit B hastalarına saç ekimi yapılmasında hiçbir mahsur yoktur. Bununla birlikte Hepatit C ve AIDS hastalığının başlangıcı olan HIV hastalarına saç ekimi kesinlikle yapılmaz.

Hemofili Hastaları Saç Ekimi Yaptırabilir mi?

Kanın pıhtılaşmaması veya geç pıhtılaşması olarak bilinen hemofili hastalarına saç ekimi yapılmaz. Çünkü, saç ekimi yaklaşık 4 – 8 saat süren bir operasyon olup, operasyon esnasında az da olsa kanama olmaktadır. Hemofili hastalarında kanın sürekli sulanması ve pıhtılaşmaması da hastanın hayatını tehlikeye atabileceği için saç ekimi yapılmaz.