fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Saç Ekimi Sonrası Şapka Ne Zaman Kullanılmalı?

blank

Saç ekimi sonrası şapka yada bere takmak neden sakıncalıdır ?

Operasyonundan hemen sonra şapka yada bere takmak; ekilen köklerin zarar görmesine ve çıkmasına neden olmaktadır. Bu sebeple şapka yada bere ile ilgili bazı kurallara uyulması, operasyonun başarıya ulaşmasını desteklemektedir.

Saç Ekimi Operasyonundan Hemen Sonra Şapka Yada Bere Takmak Neden Sakıncalıdır!

Saç ekimi operasyonundan sonra en fazla kök kaybı; şapka, bere takılması, alçak bir yerden geçerken ekim yapılan alanı çarpmak ve sürtmek şeklindedir. Bu durumlarda çıkan yada zarar gören köklere anında müdahale etmek gerekmektedir. Ancak hasta o anda kendi başına olduğundan bunun bir geri dönüşü çok zordur. Hasta çıkan kökleri toplayıp geldiğinde dahi köklerin yaşama şansı çok azdır. Bu yüzden operasyonun ilk üç günü çok önemlidir. Saç ekim sonrası şapka yada bere takmak neden sakıncalıdır …

Operasyondan üç gün sonra şapka, bir hafta sonrada bere takılmasında bir sakınca yoktur. Ancak bazen hastalar bir şey olmaz düşüncesi ile bu süreleri beklemeyip şapka yada bere takmaktadır. Bunun çok riskli bir durum olduğu unutulmamalıdır. Şapka ve bere ne kadar dikkatli takılırsa takılsın ekilen köklere ciddi zararlar verebilmektedir.

Operasyondan sonra ekimi yapılan bölgeyi kapatmak için ne yapılmalıdır?

Operasyondan sonra ekim yapılan alan kapatılmamalıdır. Üç gün beklendikten sonra istenirse şapka takarak kamufle edilebilir. Operasyondan sonra üç gün kesinlikle ekim yapılan alana dokunulmamalıdır.

Operasyondan sonra şapka yada bere takıldığında kökler çıkarsa ne yapılmalıdır?

Şapka, bere yada çarpma sonucu köklerin çıkması durumunda; çıkan kökler hemen alınmalı hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bu çıkan kökler zamanlama ile doğru orantılı olarak ölü yada zarar görmüş olabilir. Hemen tekrar çıkan kökler ekilerek sonucun nasıl olacağı konusu beklenmelidir. Burada şans yüzde elli civarındadır.

Saç ekimi operasyonunda kurallara uymak ilk öncelik olmalıdır. İstenilen başarının yakalanması ve hasta beklentisinin karşılanması adına, hastaya tam bilgi verilip mutlaka kontrollerin ve kuralların aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Operasyon hiçbir şekilde riske edilmeyip, köklerin korunması adına bütün adımların dikkatli atılması büyük önem arz etmektedir. Doktorun tavsiyelerinden kesinlikle dışarı çıkılmamalıdır. Operasyon bir plan dahilinde yapılır ve her aşaması önemlidir.