fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Saç Ekim Sonrası Yıkama Nasıl Yapılır?

Saç ekimi operasyonu gerçekleştikten sonra hastanın ilk saç yıkama işlemi öncelikle doktorun öneri ve tarifine uygun olarak yapılmalıdır.  Genellikle hekimlerin istedikleri saç diplerinin kabuk bağlaması sebebiyle önce saça bol miktarda losyon sürülmesidir.  Losyon herhangi bir akışkanlığı olan losyon olabilir.  Hastanın operasyondan sonraki saç yıkaması üç veya dört gün sonra gerçekleştirilir.  Önce saçın üzerine losyon yavaşça dökülerek ovalamadan sürülür.  Losyonun saç diplerini tamamen kaplaması beklenir.  Özellikle saç diplerinde oluşan kabuklanma tamamen yumuşar.  Yaklaşık olarak 30-40 dakika losyon saçta bekletilir.  Ardından tazyikiz bir ılık su ile hafifçe akıtılarak yıkanır. Daha sonra saç köklerine zarar vermemek için ise köpüren şampuan ile yavaş dokunuşlarla saçlı bölge köpürtülür ve bir süre bekledikten sonra durulanır.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonraki Yıkamada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekim operasyonundan sonraki en önemli süreçlerden biri saçın yıkanmasıdır.  Öncelikle saç köklerinde kabuklanmalar olacağından kabukların losyon ve yumuşatılması çok önemlidir.  Asla tırnakla sert dokunuşlar yapılmamalıdır.  Saç ekiminden önce kullanılan losyon yıkamadan bir süre önce de sürülerek saçta oluşan kabukların yumuşaması sağlanır.  Çok sıcak olmayan ılık su ile saçlar yıkanır.  Kesinlikle tazyikli su kullanılmamalıdır.  Tazyikli su saç diplerine ve köklere zarar verir.  Bu nedenle sıcak ve soğuk olmamak koşuluyla ılık su tercih edilmelidir.  Saç yıkama konusunda mutlaka doktor size önerilerde bulunur. Bu önerileri dikkate almak gerekir.  Saç yıkama sırasında tek değil yanınızda mutlaka birinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Havlu ile kurulamadan saçın kendi doğal kuruması sağlanmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Çıkma Süreci Ve Doğal Görüntüsü Ne Zaman Gerçekleşir?

Saç ekimi gerçekleştirilen hastalarda ekimden sonra ilk 2 ay saçlarda şok dökülme denilen doğal bir dökülme yaşanır.  Bu şok dökülmenin ardından saç kökleri dokuya tutunur ve bu süreçte saç derisine zarar verecek davranışlardan kaçınmak gerekir.  Daha sonra ise 3-4 ay gibi bir süre sonra saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar.  Saçlar 2 santimetre kadar uzar. Bu uzama yavaş yavaş saç ekimi sonrası 1 yıl kadar daha devam eder.  1 yıl sonunda saç ekimi yapılan bölgede beklenen istenen başarılı sonuç elde edilir.