fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

saç ekimi sonrası kaşıntı
Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç ekimi sonrası kaşıntı hafif ve sizi rahatsız etmiyorsa kesinlikle ekstra bir şey önermiyoruz. Yalnız sizi çok fazla rahatsız eder, ekiminiz için risk olursa o zaman müdahale edilmesini öneriyoruz. Kaşıntıyı azaltmak ve geçirmek için aşağıdaki durumlardan bazılarını ve hepsini uygulayabilirsiniz. İşte çözüm öneriler;

* Güneş ışığından mümkün olduğunca uzak durun.
* Düzenli olarak saçlarınızı yıkayın.
* Hekiminizin tüm önerilerine harfiyen uyun, kafanızdan bir şey yapmayın.
* Pis, tozlu,nemli,aşırı sıcak ortamlardan uzak durun. Bunlar tetikleyici etkendir.
* Saçlarınızı her yıkamadan önce Bepanthol isimli yumuşatıcı sürüp ortalama 30 dakika bekleyin. Sonrasında yıkama işlemi yapın. Bu yumuşatıcı kesinlikle kaşıntı durumlarını önlüyor.
* Çok aşırı kaşınma durumu ortaya çıkarsa kaşıntı ilaçları var bunlardan alın. Eczanede satılmaktadır, ya da doktorunuza reçete ettirin. İlaç ismini vermiyoruz ama bunu düzenli kullandığınız hiçbir şey kalmayacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Normal Bir Durum Mudur?

İyileşme sürecinde bu durum çok normal. Bu süreç üç ay kadar devam edecektir, bu durumu çoğu kişi yaşamaktadır. Yani bu durumun sadece siz de olduğunu düşünerek panik yapmayın. Yapmanız gereken ekim yapılan bölgeyi kesinlikle kaşımamanız. Çünkü ortalama ilk 20 günde saçların tutma sürecidir. Bu süreç kaşıdığınız da ekilen saçları yerinden çıkarabilirsiniz. Donör bölgeyi(saç alının başın arka kısmı) ise kaşıyabilirsiniz sorun oluşmaz. Yalnız dayanamadıysanız illa kaşımam gerek diyorsa ekim yapılan bölgeyi çok hafif bastırarak tırnağınızı geçirmeden çok az miktarda sürtün. Tekrar uyarıyoruz mümkün olduğunca kaşımayın. Kaşımanız gerek ise aşağıdaki size sunduğumuz çözüm yollarını deneyin.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Zaman Geçer?

En yoğun olan kaşıntılar ortalama 14 günlük süreç içerisinde olanlardır. Bu süreçte yoğun olmasının sebebi de en çok iyileşme sürecinin bu günlerde olmasından dolayıdır. 2 haftalık süreçten sonra ise gittikçe azalır. Yalnız bu süreden sonra ara arada olsa kaşıntılar olacaktır. Çünkü saç telleri yavaş yavaş çıkmaktadır. 14 gün içinde olan yoğun bir kaşıntı olmaz sadece arada hafif olabilir.