fbpx
Whatsapp
Hemen Ara
Kapat

Saç Ekimi İle Nasıl Sonuçlar Elde Edilir?

Saç dökülmesi sorunu her geçen gün artmaya devam eden bir durum olmaya başladı. Bunun sebebi ise genel anlamda etken faktörün stres olmasıdır. İş hayatı ile birlikte gündelik yaşamdaki etkenlerinde eklenmesiyle saç dökülmesinin çok daha ileri boyutlara taşınmasına sebep oldu. Ancak sac dikimi uygulamalarının kullanımının yaygınlaşmasıyla bu sorunda ortadan kalkmaya başladı. Özellikle saç ekimi Türkiye içerisinde bulunan büyük şehirlerde sıklıkla yapılan bir işlem halini alarak, insanların bu sorununa çözüm oldu. Yapılan operasyonların başarılı olduğunun görülmesiyle de sac ektirme işlemleri gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Öncülüğü büyük şehirlerin yapmasıyla birlikte saç ekimi Türkiye üzerinde daha da fazla şehirde daha çok kişiye ulaşmaya başlayarak yüzleri güldürmeye başladı. Peki, saç ektirme işlemi nasıl yapılır? Sac dikimi öncesi nelere dikkat edilmelidir? Bu soruların cevapları yazının devamında bulunabilir ve yaptırmayı düşünenler var ise fikir sahibi olmalarını sağlayabilir.

Saç ekimi öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Her operasyon öncesinde tavsiye edildiği gibi kan sulandırıcı özelliği bulunan tüm ilaçların kullanılması en az bir hafta öncesinden bırakılmalıdır. Mesela alkol, vitamin E grubu ilaçlar ya da destekleyici kapsüller, aspirin. Sigara tüketiminin ise olabilecek en az seviyeye indirilmesi gereklidir.

<span data-mce-type=”bookmark” style=”display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;” class=”mce_SELRES_start”></span>

Saç ekim operasyonu ne kadar sürmektedir?

Operasyon süresi uygulama yapılacak bölgeye ekilecek olan greft sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel anlamda 4 – 8 saat aralığında tamamlanan bir işlemdir. Bu süre içerisinde hastanın özel ihtiyaçlarını karşılaması için molalarda verilebilmektedir. Operasyon esnasında hasta müzik dinleyebilmekte ve kitap okuyabilmektedir. Hastanın bu kadar rahat olabilmesinin sebebi, lokal anestezi ile uygulamanın yapılmasıdır. Böylelikle hasta operasyon esnasında her hangi bir acı ya da ağrı duymamaktadır.

Ekilen greftlerden sonra saçlar ne zaman çıkar?

Saçların ekilmesinden ortalama 15 – 20 gün sonrasında dökülme yaşanabilir. Bu durum hastanın fizyolojik yapısıyla da bağlantılıdır. Bu dökülme yaşansa dahi endişe edilecek bir durum değildir. Saç ekimi işlemi yapıldıktan yaklaşık 3 ay sonra saçlar çıkmaya başlayacaktır. 6. ay sonunda ise saçların %75 oranında çıktığı görülecektir. 1 senenin sonunda da saçların tamamı çıkmış olacaktır. İlk zamanlarda çıkan saçlar zayıf gözükebilir, fakat zamanla kalınlaşacaktır.